ورود سپاهی و بسیجی و خوک وزالو ونماینده مجلس ممنوع میباشد

Sep 20, 2010

!سهم زندانیان چيني از بازار ایران

افزایش نرخ بیکاری (در بهار 6/14 درصد) و بروز بحران‌هاي اجتماعي گريزناپذير حاصل از آن، كاهش محسوس قدرت رقابت‌پذيري صنايع داخلي و جايگزيني محصولات خارجي به ويژه محصولات چيني از جمله دلايلي است كه بر حساسيت اين موضوع افزوده است. بي‌توجهي به اين عوامل، در نهايت مي‌تواند به تهديد عمومی مبدل شود؛ ضمن اين‌كه بايد توجه داشته باشيم كه رقم بيش از 24 ميليارد دلار واردات تنها بيانگر واردات از مجاري رسمي و قانوني است و ... در میان انبوه انتقاداتی که طی دو سه هفته اخیر از رشد روند واردات صورت گرفت، در تعطیلات دو روزه اخیر فرصتی شد که به شهر آستارا سفر کنم، شهری ساحلي در غربي‌ترين نقطه ساحل نيلگون خزر که به خاطر بازارچه ساحلی‌اش شهرت دارد. گشت و گذاري در بازار آستارا و رصد محصولات، نشان از آن دارد كه عمده محصولات درجه دو و سه هستند كه بيشتر از مجاري غيرقانوني وارد كشور مي‌شوند. فراتر از همه اين چندوچون‌ها و دكه‌هاي رنگارنگ و كالاهاي بي‌كيفيت، ويترين يك مغازه پازل‌فروشي توجهم را به خود جلب كرد. باز هم تا اينجا به نسبت طبيعي بود یا به قولی همه چیز آروم بود. جلو رفتم. فروشنده با تبلیغ و اشتیاق زائد‌الوصفی محصولاتی را می‌فروخت که چیزی غیر‌از بهت و حیرت را برای رهگذران به همراه نداشت. چیزی که نشان از عمق بحران اقتصادی دارد. او چیزی را نمی‌فروخت جز محصولات دست‌ساز زندانيان چينی! آن هم در ایران؛ آستارا. اگرچه فروش محصولات دست‌ساز زندانیان چینی در ایران نمی‌تواند حجم زیادی از میزان واردات رسمی و غیر‌رسمی به ایران را شکل دهد، اما این «حضور»، پیام‌های معناداری را برای اهالی این سرزمین، از مسوول تا مردم را به همراه دارد.

نيروي انساني 70ميليون نفري، نيروي كار متخصص و تحصيلكرده، ساختار جمعيتي جوان، وجود پتانسيل‌هاي فراوان كشاورزي، گردشگري و صنعتي، کشور چهار فصل، انرژی ارزان، موقعيت استراتژيك كشور و سایر تمايزهایي که ما به آن افتخار می‌کنیم، یعنی هیچ؟! آیا ما دچار «توهم منابع» هستیم؟


گلاب چيني، رب چيني، گردوي چيني، فرش چيني، كيف و كفش چيني و ... که حاصل آن، ده‌ها هزار فرصت شغلي از دست رفته است. حالا اين روزها، مباحثه و جدل نظری بر سر شيوه‌هاي كنترل واردات بسيار داغ است. هر رویکرد، منتقدين و موافقين خاص خود را دارد. مهم‌ اين است كه بپذيريم تداوم اين وضع، اقتصاد، صنعت و اشتغال كشور را با بحراني نو پدید روبه‌رو خواهد كرد.

1 comment:

  1. http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=132024&id=100000559237073&ref=fbx_album&fbid=105034272858547

    ReplyDelete